Ką daryti, jei jums artimas žmogus pateko į „sektą“?

Jei jums artimas žmogus pradėjo lankytis religinės grupės, kuri, Jūsų manymu, jam gali pakenkti, susirinkimuose…

Jokiu būdu nebandykite:

  • Nutraukti su juo santykių, tikėdamiesi, kad tai jam padės „atsikvošėti”. Žinokite, kad išlaikyti santykiai galbūt ateityje taps tuo tiltu, kuriuo jis/ ji sugrįš.

  • Atkakliai įrodinėti, kad jis klysta ar juodinti jo pasirinktą grupę jo/jos akivaizdoje. Žinokite, kad šiuo metu tokie argumentai neveiks. Jie tik gali pakirsti to žmogaus pasitikėjimą jumis.
  • Visiškai vengti bet kokio pokalbio, užuominos apie jo/jos religinį pasirinkimą.Kita vertus, nesielkite su juo/ja kaip su sunkiai sergančiu ligoniu, kuriam šiukštu nevalia užsiminti apie ligą.  Labai svarbu, jei sugebėsite parodyti jam/jai, kad gerbiate (ar mylite) jį, nepriklausomai nuo bet kokio pasirinkimo, kad pripažįstate jo/jos teisę rinktis, net jei nepritariate patiems pasirinkimams. Užsimezgus pokalbiui apie religinę grupę, stenkitės įdėmiai klausytis, išgirsti motyvus, kurie paskatino tokį pasirinkimą. Žinokite, kad labai didelė dalis „sektų“ narių dalis greitai nubyra. Be to nemaža dalis žmonių, „išbandančių“ naujas religines grupes, tokiu būdu protestuoja prieš aplinką, bando pademonstruoti savo nepriklausomumą. Tai ypač aktualu paauglystėje.
  • Prievarta tempti jo/jos pas psichologą, psichiatrą ar „sektų“ specialistą. Tai gali sugriauti jūsų santykius. Prievartinis pokalbis su „specialistu“ gali turėti priešingų padarinių – žmogus gali užsisklęsti savyje, įsijausti į aukos, kurią supranta tik tokios pat visuomenės aukos, vaidmenį.

Tai nereiškia, kad Jūs turite būti abejingi. Jūs turėtumėte:

  • Stengtis daugiau bendrauti su juo/ ja.Žinoma, kad daugeliu atveju žmogus pasuka į „sektą”, nes jam trūksta tamprių emocinių ryšių įprastinėje aplinkoje.
  • Stengtis gauti kuo daugiau išsamios ir objektyvios informacijos apie religinės grupės, kuriai jis/ji priklauso, pažiūras ir veiklą. Informacijos objektyvumas ir išsamumas labai svarbu. Prisiminkite, kad pirminiame etape organizacijos narys paprastai mato tik šviesiąsias puse. Jei jūs žinosite tik tamsiąsias – normalus pokalbis neįvyks.
  • Pradėkite kelti klausimus jam/jai, skatinkite jo kritišką mąstymą, atskleiskite ir kitokių alternatyvų galimybę.Tai labai sudėtinga ir reikalauja neblogo pasiruošimo. Todėl pradėkite tuomet, kai jaučiatės pasiruošę. Jei matote, kad sekasi pradėti diskusijas, galite pradėti siūlyti kritinę literatūrą apie judėjimą, susitikimą su „specialistais”.

Andrius Navickas