Anglijoje skamba perspėjimai dėl scientologų veiklos kalėjimuose

Versija spausdinimui

Anglijos Kalėjimų departamentas (Prison service) perspėjo, kad Scientologijos bažnyčia (Church of Scientology) siūlo kaliniams savo programas, kuriomis kovojama prieš narkotikus bei teikiami šviečiamojo pobūdžio patarimai. Problema tame, kad jos nėra patvirtintos ekspertų.

Programos vadinamos „Narconon“ (šią sveikatingumo programą sukūrė judėjimo įkūrėjas rašytojas Ronas Habardas) ir „Criminon“ (mokymo apie narkotikų žalą ir reabilitacijos programa). Abi programos siūlomos kaliniams siunčiant laiškus. Nors pataisos įstaigų pareigūnai ir nėra entuziastingi šių programų rėmėjai, jie negali jų stabdyti, kadangi negalima atplėšinėti laiškų skirtų kaliniams.

Anglijos visuomenė labai nevienareikšmiškai vertina "Narconon" programą dėl jos siūlomų priemonių gydyti nuo priklausomybės narkotikams. Scientologai teigia, kad heroino vartotojui penkias valandas praleidus saunoje ir pradėjus vartoti padidintas vitaminų dozes, jis atsikrato priklausomybės. Tačiau sveikatos apsaugos specialistai ir labdaringos vaistų bei vitaminų platinimo įstaigos tvirtina, kad jos labai abejoja asmeniškai Rono Hubardo sukurtos programos moksliškumu. Anglijos Kalėjimų departamento strategijos narkotikų vartojimo atžvilgiu skyriaus vedėjas Martin Lee pripažino, kad „Narconon“ kontaktuoja su kaliniais tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai. Strategijos narkotikų vartojimo atžvilgiu skyrius įvertino susirašinėjimu siunčiamus programos elementus ir teigia, kad programa neatitinka „efektyvumo“ kriterijaus bei nėra akredituota. Martin Lee pripažįsta, kad reabilitacijos kursas siūlomas nemokamai, tačiau priduria, jog svarbu užtikrinti, kad siūloma intervencija, mokama ar nemokama, būtų suderinta su esančia gydymo strategija ir atitiktų jos tikslus.

Kalėjimų departamento teisininkai išnagrinėjo pasiūlymus skaityti kaliniams skirtą korespondenciją, kuria siunčiama „Criminon“ programa, tačiau nustatė, kad taip kištis į privatumą būtų galima tik esant grėsmei nacionaliniam saugumui, siekiant užkirsti kelią nusikaltimams arba palaikant drausmę.

Atskiras incidentas dėl detoksikacijos programos kilo Rytų Sasekse, kur scientologų centre reabilituojami narkomanai turi mokėti vidutiniškai apie 15 000 svarų už 3-4 mėnesių gyvenimo centre kursą. „Narconon“ reabilitacijos literatūroje teigiama, kad narkotinės medžiagos dar metų metus lieka žmogaus organizme, tačiau gali būti išvaromos lauk reabilitantui vartojant daug vitaminų ir praleidžiant valandų valandas saunoje. Apie teigiamą tokių procedūrų efektą, kai buvusio narkomano kraujas yra geriau varinėjamas, rašoma Scientologijos JAV padalinio internetiniame puslapyje.

„Addaction“ programos vykdomasis direktorius Rosie Brocklehurst teigia, kad jis yra susirūpinęs „Narconon“ programa, kadangi kokainas sukelia stiprų žmogaus psichologinį prisirišimą, todėl gydyti tokią priklausomybę saunos pagalba yra tiesiog juokinga. „Narconon“ taip pat buvo kritikuojamas dėl pastangų veikti mokyklose. Trafordo Mančesteryje ir Tower Hamlets Rytų Londone mokyklos nacionaliniam „The Guardian“ laikraščiui pranešė, kad jos buvo perspėtos neleisti šios labdaringos scienotologų programos į mokyklų klases.

Nors „Narconon“ propaguoja tokios scienotologų įžymybės kaip Holivudo aktoriai Džonas Travolta ir jo žmona Keli Preston, Tomas Kruzas ir Kirsti Alen, pats Scientologijos judėjimas praeityje yra susilaukęs daug neigiamų reakcijų. 1984 metais Aukščiausiojo Teismo teisėjas Latey yra pasakęs: „Scientologija yra tiek amorali, tiek socialiai šlykšti. Ji yra sugędusi, bloga ir pavojinga. Ji yra sugędusi, nes pagrįsta melu ir apgaule“. „Norconon“ centro direktorius Jim Mulligan teigė priešingai, esą pyktį ir pavydą giežiantys kritikai visada „spardo“ tą, kuriam sekasi. Jis patarė kritikams pasikalbėti su žmonėmis, kurie baigė jų reabilitacijos kursus ir teigė, kad jų programa sieks valstybinio finansavimo. „Criminon“ programos spaudos atstovė pasakė, kad jau baigti keli kursai. Pasak jos, nei vieno kurso netikrino Kalėjimų departamentas, ir kitą vasarą scientologai šį kursą siuntinės į britų kalėjimus jau dešimtus metus iš eilės. Esą, pasak iš kalinių gautų liudijimų, ši programa iš tikrųjų padeda.

Parengta pagal pranešimą http://wwrn.org; nuotrauka iš: http://www.sauna.lt