Budistiniai įsitikinimai negali būti sujungti su krikščionybe, sako Dalai Lama

Versija spausdinimui

Madridas, Ispanija, 2003 m. spalio 8 d. (www.zenit.org). Tibeto budistų dvasinis vadovas Dalai Lama kreipėsi į Vakarus nepriimti budizmo kaip paprastos kultūrinės mados.

Klausiamas žurnalisto Tenzino Gjaco, 14-asis Dalai Lama ir Tibeto vadovas tremtyje paneigė siūlęs per susitikimą su popiežiumi apjungti budizmą ir krikščionybę.

Dvasinis vadovas padarė šiuos pareiškimus po jo kalbos XXI amžiaus klube Madrido „Eurobuilding“ viešbutyje.

Paklaustas apie budizmo ateitį Vakarų pasaulyje, Nobelio taikos premijos laimėtojas atsakė: „Įvairių tradicijų žmonės turėtų jų laikytis, o ne keistis. Vis dėlto tibetietis gali linkti į islamą – lai jį išpažįsta. Kai kurie ispanai linksta į budizmą – tegu jį išpažįsta. Bet pagalvokite apie tai rimtai. Nedarykite to dėl mados. Kai kurie žmonės tampa krikščionimis, vėliau išpažįsta islamą, dar vėliau budizmą ir galiausiai nieko“.

„Jungtinėse Amerikos Valstijose mačiau žmonių, kurie priima budizmą ir pakeičia savo drabužių stilių“, – juokėsi jis. „Kaip New Age (Naujojo amžiaus) sąjūdyje. Jie ką nors perima iš induistų, budistų, dar ką nors ir dar. Tai nėra sveika“.

Dalai Lama papasakojo ir apie savo susitikimą su Jonu Pauliumi II.

„Buvome labai maloniai susitikę su juo pačioje pradžioje“, – prisiminė Dalai Lama. „Kadangi jis irgi yra komunistų priešininkas, mūsų istorijos, gyvenimai tam tikra prasme panašūs, be laisvės. Aš taip gyvenu nuo 1951 m. Mus sieja labai šilti jausmai. Žaviuosi jo energija, jo humaniškomis pažiūromis ir pastangomis suartėti su kitų tradicijų ir religijų žmonėmis Asyžiuje“.

Vis dėlto Dalai Lama pridūrė, kad „negali būti krikščionybės ir budizmo apjungimo“. „Jei turite omeny artimesnius santykius, supratimą, tai jau vyksta tarp šių religijų“, – pastebėjo jis.

„Konkretiems tikintiesiems labai svarbu turėti vieną tiesą, vieną religiją, o ne priešingai – kelias tiesas bei religijas“ – tarė Dalai Lama.

„Esu budistas“, – pridūrė jis. „Todėl budizmas man yra vienintelė tiesa ir vienintelė religija. Mano krikščioniui draugui krikščionybė yra viena tiesa ir religija. Mano draugui musulmonui islamas yra viena tiesa ir viena religija. Tačiau tuo pat metu aš gerbiu ir žaviuosi savo draugais krikščionim ir musulmonu. Jei kalbėdami apie apjungimą jūs kalbate apie sumaišymą, tai yra neįmanoma ir beprasmiška“.

Vertė Vytautas Butkus. Imta iš: www.skrynia.lt