Bažnytinį turtą švaistęs kunigas kalėjimo išvengė

Versija spausdinimui

Bažnytinį turtą švaistęs Kriukų parapijos kunigas Vytautas Kurtinaitis išvengė realios laisvės atėmimo bausmės.

Šiaulių apygardos teismo antradienį paskelbtu sprendimu, dvasininkas nuteistas laisvės apribojimo bausme vieneriems metams ir 6 mėnesiams. Tai reiškia, kad V.Kurtinaitis be bausmės vykdymą prižiūrinčios institucijos leidimo pusantrų metų negalės keisti gyvenamosios vietos, informuoja IPA-BNS.

Taip pat teismas patenkino Kriukų parapijos civilinį ieškinį, pagal kurį V.Kurtinaitis bažnyčiai turės sumokėti 12 tūkst. litų. Tokia suma įvertintas senovinis bareljefas, kurio pareigūnams nepavyko surasti.

Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas sakė, kad V.Kurtinaitis teismo nutartį išklausė santūriai, po posėdžio jis tepasakė - "Būkit palaiminti" ir, rodydamas pergalės ženklą, iškėlė du pirštus.

Kriukuose reziduojantis kunigas buvo sulaikytas po to, kai Kriukų parapijai priklausančiose patalpose inventorizaciją atlikę Kultūros paveldo centro darbuotojai pasigedo įvairių relikvijų.

Beveik visos iš bažnyčios prapuolusios relikvijos surastos. Trūksta tik iš medžio išdrožto bareljefo "Šv. Marija su šventaisiais apaštalais", kurio vertė - 12 tūkst. litų.

Bylos duomenimis, šį senovinį bareljefą kunigas pusvelčiui pardavė nelegaliame antikvariato turgelyje Vilniuje. Bažnytinės vertybės likimas nėra žinomas.

Kitą V.Kurtinaičio iššvaistytą turtą - 17 amžiuje nežinomo autoriaus tapytą Šv.Lauryno paveikslą, 7 vertingas žvakides, ir 1993 metais nugriautos senosios miestelio bažnyčios kolonų detales - pareigūnai rado ir grąžino bažnyčiai.

Šias relikvijas V.Kurtinaitis praėjusį pavasarį buvo pardavęs pažįstamam Mažeikių rajono gyventojui. Už gautus 2 tūkst. litų kunigas suremontavo parapijos tualetą ir vonią.

Iš pradžių V.Kurtinaitis buvo kaltinamas dėl bažnytinių vertybių, kurių vertė - 35 tūkst. 640 litų - iššvaistymo ir teisiamas pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 184 straipsnio 2 dalį. Už minėtą nusikaltimą kunigui grėsė iki septynerių metų nelaisvės.

Tačiau kaltinimas turto iššvaistymu stambiu mastu, prokuroro prašymu, buvo pakeistas lengvesniu, nes nebuvo įrodyta, kad viena iš vertybių - 7 tūkst. litų vertės altoriaus kryžius - dingo V.Kurtinaičiui kunigaujant.

Pagal BK 184 straipsnio 1 dalį už svetimo turto išvaistymą, kurio vertė iki 31 tūkst. litų, gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Bylos svarstymo teisme metu buvo suabejota V.Kurtinaičio psichika, tačiau ekspertai nustatė, kad kaltinamasis nusikaltimo padarymo metu jokia psichikos liga nesirgo, savo veiksmus suprato, todėl gali būti teisiamas.

Teismo proceso metu kunigas ir toliau rezidavo Kriukuose, tačiau jo ganytojiška veikla buvo suspenduota. Ar V.Kurtinaičiui toliau bus leista kunigauti, kol kas nepranešama.

V.Kurtinaitis pagarsėjo ir 2003 metų rudenį, kai Pociūnėliuose, Radviliškio rajone, išgriovė šimtamečius bažnyčios šventoriaus vartus.

IPA-BNS 

articles: