Buvęs Estijos liuteronų arkivyskupas kviečia Europos bažnyčias pradėti atvirą dialogą

Versija spausdinimui

PLS regioninėje Europos konsultacijose aptarti kintančio žemyno iššūkiai ir perspektyvos
 
Buvęs Estijos evangelikų liuteronų bažnyčios arkivyskupas Jaan Kiivit pakvietė Europos liuteronų bažnyčias atviru ir geranorišku dialogu spręsti narių mažėjimo bei kitus kintančiame žemyne bažnyčioms kylančius iššūkius.

„Ką mūsų bažnyčios gali ir privalo daryti – tai būti dialogo partneriais“, - teigė šiemet į pensiją išėjęs šešiasdešimt penkerių metų arkivyskupas, dalyvaudamas Pasaulio Liuteronų Sąjungos Europos regiono bažnyčių vadovų konsultacijoje, birželio 8-13 d. vykusioje Reykholte, Islandijoje. 

Daugiau nei devyniasdešimt atstovų iš dvidešimt trijų valstybių dalyvavo konsultacijoje, kurioje aptarinėti socialiniai ir ekleziologiniai Europos liuteronų bažnyčių pokyčiai. Susitikimą organizavo Islandijos evangelikų liuteronų bažnyčia. 

Remiantis sociologiniu religijos supratimu, rytinės Europos dalies bažnyčių patirtis „fundamentaliai nesiskyrė“ nuo bažnyčių vakarinėje Europoje patirties, – paaiškino J.Kiivit. Skirtumas tas, kad Vidurio ir Rytų Europoje krikščioniškų tradicijų ir vertybių praradimas sukeltas ne „progresyvaus ir beveik nepastebimo ardymo“, o žiauriomis komunistų valdytų valstybių represijomis. „Globalizacijos procesas mums rodo, kaip ištisos vertybių sistemos bei socialinės struktūros nyksta ir yra pakeičiamos kitomis“, –pastebėjo buvęs arkivyskupas.
 
Europai aiškiai būdingas pamaldumo suvokimo pokytis, – teigia J.Kiivit. „Žmonės palieka bažnyčią ne todėl, kad būtų praradę tikėjimą, o todėl, kad bažnyčia jiems tampa nebereikalinga“. Jis pažymėjo, kad nors nemažai bažnyčių „dabar yra tuščios“, dauguma žmonių vis tiek jaučią stiprų religijos poreikį.

Anot J.Kiivito, į šią kintančią visuomenę derėtų žvelgti ne kaip į grėsmę, o veikiau kaip į „kontekstą, kuriame bažnyčia turi skelbti evangeliją ir teikti sakramentus“.  Esama situacija gali suteikti visiškai naujų galimybių. Viena iš tokių galimybių būtų susieti bažnyčią su kultūra – muzika, poezija ir vaizduojamaisiais menais. Misijos darbui ypatingai svarbu pažinti religines kultūros šaknis. Bažnyčia visada buvo kultūros perteikėja.

Kreipdamasis į konsultacijos dalyvius, PLS gen.sekretorius kun.dr. Ishmael Noko pripažino atminties svarbą.  Kiekvienos šalies bažnyčia turi savo istoriją, su kuria ji tvirtai susijusi. Tačiau esamų iššūkių akivaizdoje yra būtina peržengti šiuos skirtumus ir prisiminti bendrą liuteronų istoriją nuo 1947 m. Lundo Asamblėjos Švedijoje, kai buvo įkurta Pasaulio Liuteronų Sąjunga.
 
Šiandien PLS priklausančios bažnyčios Europoje jungia apie keturiasdešimt milijonų tikinčiųjų.

Pagal „Lutheran World Information“ parengė Kęstutis Pulokas