Jevgenijus Šarovas apie Scientologijos „Detoksikacijos programą“

Versija spausdinimui

Šis dokumentas pasirodė 1999 m. lapkričio 19-20 d. Mokslų akademijoje vykusios konferencijos „Jaunimas prieš narkotikus“ metu. Jame Jevgenijus Šarovas pateikia žinomos Scientologijos bažnyčios taikomos Detoksikacijos programos vertinimą.


VILNIAUS DIANETIKOS CENTRO DETOKSIKACIJOS PROGRAMOS ĮVERTINTMAS

Lietuvos blaivybės fondas pateikė man medžiagą apie detoksikacijos programą, kurią Fondas yra gavęs iš Vilniaus Dianetikos centro (A REVIEW and compilation of scientific literature on the detoxification method („purification program“) developed by L.RON HUBBARD) bei kitą medžiagą (What is the NARCONON therapy programme) ir paprašė padaryti šios programos medicininį įvertinimą, atsižvelgiant į jos:

1) efektyvumą;

2) pavojų sveikatai;

3) praktinę naudą sergantiems narkomanijomis ir alkoholizmu.

Pagrindiniame dokumente apie detoksikacijos programą („Review“) teigiama, kad pasaulyje yra užregistruota daugiau kaip 50000 cheminių medžiagų, skirtų komerciniam naudojimui, dalis iš kurių toksiškai veikia žmogų. Be to teigiama, kad tokios medžiagos gali ilgam likti žmogaus organizme. Toliau sakoma, kad narkotinės medžiagos, tokios kaip LSD, PCP, kokainas, marichuana ir diazepamas yra randami riebalų ląstelėse.

Be to minėtame dokumente tvirtinama, kad daugelio medžiagų konkretus poveikis sveikatai nėra ištirtas, tų medžiagų tarpusavio sąveikos įtaka sveikatai yra nežinoma. Teigiama, kad geriau turėti kuo mažiau nežinomų medžiagų, nors nepasakyta kur.

Antrame skyriuje kalbama apie tai, kaip pašalinti kenksmingas medžiagas iš organizmo. Vienas iš pamatinių teiginių yra italų daktaro Bernardino Ramarzini (1713) knygos „Darbininkų ligos“ posakis, kad fizinis judėjimas ir prakaitavimas duoda energijos sielai ir kraujui.

Fizinių pratimų aprašymas sudarytas besiremiant teiginiu, kad fiziniai pratimai pagerina kraujo apytaką, kad kraujo apytakai pagerėjus taukai (lipidai) išeina iš depo į kraują ir kad su lipidais į kraują patenka medžiagos, kurios susikaupė taukuose, juose užsifiksavo.

Toliau kalbama, kaip tokiu būdu išlaisvintas iš taukinių ląstelių medžiagas pašalinti iš organizmo. Parinkti 2 iš 5 sekretų pašalinimo būdai -- odos taukai (sebum) ir prakaitas. Toliau teigiama, kad sauna paskatina cheminių medžiagų šalinimą su prakaitu ir odos taukais.

C poskyryje dėstomi teiginiai apie vitaminų trūkumą ir jų būtinumą tam tikrose deficito situacijose.

D poskyris – apie būtiną skysčių kiekio palaikymą.

E poskyris – apie dietos momentą, apie tai, kad normaliam virškinimui reikia daug šviežių daržovių.

F poskyryje tvirtinama, kad taikant šį metodą, kreipiamas dėmesys į tai, kad pacientas turėtų normalų poilsį.

Tolesne medžiaga bandoma įrodyti programos efektyvumą su pavyzdžiais, pvz. moteriai su PCB medžiaga, kurios koncentracija viršijo bendrą populiacijai būdingą lygį 50 kartų. Šitos medžiagos per gydymą sumažėjo 63%, o ląstelėse ir skysčiuose - 49%.

Ir, jeigu peržiūrėsime šią visą medžiagą taip, kaip ji yra pateikta, susidaro įspūdis, jog tai viena iš detoksikacijos mokslinių programų, jeigu ne keletas „bet“, apie kuriuos aš norėčiau pasakyti:

1. Kraujo apytakos ir kraujo sudėties dėsniai lemia kraujo cirkuliavimo greitį ir tai, kad kraujas, kaip vanduo upėje, nusineša tiek medžiagų, kiek į jį sutelpa. Svarbiausi mokslo tyrimai patvirtina, kad prakaitas ir odos taukai nėra pagrindiniai cheminių medžiagų išvedimo iš keliai keliai. Greta šlapinimosi, tuštinimosi, kvėpavimo procesų, prakaitavimas ir odos taukų išskyrimas yra tik pagalbiniai procesai.

Šis pirmas, akivaizdus kiekvienam žinomas faktas kiek nuvertina teigimą, kad prakaitavimas saunoje su fiziniais pratimais yra efektyviausias detoksikacijos metodas. Geriausiu atveju tai galėtų būti pagalbinė priemonė.

Kitas „bet“ man, kaip gydytojui psichiatrui, 6 metus dirbusiam Vilniaus narkologijos centro detoksikacijos skyriuje, turėjusiam stažuotę Greitosios pagalbos ligoninės toksikologijos skyriuje ir Bergero klinikų susivienijime (Norvegijoje), yra daug rimtesnis, todėl, kad jis liečia žmogaus sveikatos saugumą ir kaip pasekmę – pagrindinį medicinos principą nuo Hipokrato laikų – „Nepakenk".

Keturių valandų intensyvi sauna, didelės dozės vitaminų, neturėjimas galimybės neatidėliotinai gauti pagalbą, paverčia siūlomą detoksikacijos programą iš nekaltos pakankamai pavojinga.

Abstinencijos būklė vartojant alkoholį, trankviliantus, barbitūratus ir opijatus yra būklė, kuri, priklausomai nuo žmogaus individualių savybių, turi savyje mirties rizikos faktorių. Tai reiškia, kad potencialiai kiekvienas žmogus su tokia abstinencija turi šansą numirti, dėl to medicinoje gydyti šitą būklę gali tik įstatymo tvarka suteiktą teisę turintys žmonės.

Mano išvada yra tokia:

1. Pasiūlytas metodas, taip, kaip jis aprašytas pateiktame „Review“, nėra gydymo metodas, todėl kad jis neatitinka gydymo saugumo normų ir negali būti individualiai pritaikomas.

2. Šis metodas nors ir pavadintas detoksikacijos metodu, iš esmės neatlieka detoksikacijos funkcijos, o tik padeda organizmui kiek intensifikuoti natūralų prakaito ir odos taukų išskyrimo procesą.

Vilniaus psichikos sveikatos centro
psichoterapijos filialo
Dienos stacionaro skyriaus vedėjas, medicinos mokslų daktaras     Jevgenijus Šarovas