ES suabejojo Vatikano ruošiama sutartimi dėl dirbtinio apvaisinimo

Versija spausdinimui

Europos Sąjunga užkirto kelią Vatikano bandymui sumažinti abortų skaičių vienoje iš Centrinės Europos valstybių. Europos Komisijos paskirta teisinė taryba sukritikavo sutarties tarp Slovakijos ir Vatikano projektą, kuriuo būtų suvaržytas abortų bei dirbtinio apvaisinimo gydymo metodų taikymas.

Teisininkų grupė įspėjo, kad Slovakija, pasirašiusi šią sutartį, gali neįvykdyti savo įsipareigojimų kaip ES narė. ES pagrindinių teisių nepriklausomų ekspertų išvadoje teigiama, kad „Slovakija gali tapti nevykdančia savo įsipareigojimų“.

Minėtos tarybos 41 puslapio apimties pranešimas nagrinėja Vatikano ir Slovakijos sutarties projektą, paruoštą 2003 m. kovo mėn. Sutartis leistų medicinos darbuotojams, dirbantiems Katalikų bažnyčios įkurtose ligoninėse, atsisakyti daryti abortus arba gydyti nuo nevaisingumo jei tai kertasi su jų įsitikinimais.

Pranešime rašoma, kad „tam tikros religinės organizacijos“ turi turėti teisę neatlikti „tam tikrų veiksmų jei jie kertasi su jų tikėjimu ar etosu“. Tačiau pranešime toliau rašoma: „svarbu, kad šios teisės įvyvendinimas nesikirstų su kitų teisėmis, tarp jų su visų moterų teise gauti tam tikrą medicininę pagalbą ar konsultaciją be diskriminacijos“.

70 proc. Slovakijos, kuri Europos Sąjungos nare tapo 2004 m. gegužės mėn., gyventojų yra Romos katalikai.

„Yra rizika, kad pripažinus teisę atsisakyti suteikti konsultaciją ar gydymą reprodukcinės sveikatos srityje remiantis savo sąžine gali tapti neįmanoma arba labai sudėtinga gauti reikiamą konsultaciją arba gydymą moterims, gyvenančioms kaimo vietovėse“.

Popiežius Benediktas XVI tęsia savo pirmtako, pirmojo lenkų tautybės popiežiaus darbą plėtojant Vatikano įtaką Rytų Europoje. Jei sutartis tarp Vatikano ir Slovakijos bus pasirašyta, ji turės tarptautinės sutarties statusą, nes Šventasis Sostas yra suvereni valstybė.

Parengta pagal The Guardian 2006 m. sausio mėn. 5 d. informaciją.

raktiniai žodžiai: