Jehovos liudytojai grumiasi dėl teisės neiti į armiją

Versija spausdinimui

Vilnius, gruodžio 2 d. (BNS). Klaipėdiečiai Aleksandras ir Andrejus Basovičiai atsisako atlikti privalomąją karinę tarnybą, nes tai esą prieštarauja jų religiniams įsitikinimams, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Broliai priklauso Lietuvos Jehovos liudytojų bendrijai. Jiems tinkamos alternatyvos civilinėje struktūroje Lietuvos įstatymai nenumato.

Gegužės mėnesį šią bylą nagrinėjęs Klaipėdos miesto apylinkės teismas nusprendė, kad klaipėdiečiai yra neteisūs, ir skyrė jiems sumokėti po 1250 litų baudą, bausmę atidedant vieneriems metams. Broliai taip pat buvo įpareigoti nekeisti gyvenamosios vietos.

Basovičiai šį teismo sprendimą apskundė Klaipėdos apygardos teismui.

Valstybės kaltintoja teigė, kad ankstesnis nuosprendis baudžiamojoje byloje paskelbtas teisėtai, nes vyrai sąmoningai vengė vykti į karinę tarnybą, o jų prašymai dėl alternatyvios tarnybos buvo atmesti.

Tačiau pirmadienį teisėjų kolegija bylos nebaigė, galutiniam sprendimui pritrūkus surinktos medžiagos. Ji nusprendė atlikti įrodymų tyrimą ir į kitą teismo posėdį pasikviesti Krašto apsaugos ministerijos pareigūnus, kad šie išsamiai išaiškintų alternatyvios karinės tarnybos atlikimo galimybes ir aplinkybes.

25 metų Aleksandras pasakojo, kad gavęs šaukimą nuvyko į Karo prievolės centrą Klaipėdoje. Čia jis buvo pripažintas sveiku ir tinkamu tarnybai.

Tačiau į Ruklos mokomąjį centrą vaikinas nevažiavo.

Taip pat pasielgė ir trejais metais jaunesnis jo brolis Andrejus.

Aleksandro teigimu, tikėjimas jam draudžia būti šalia ginkluotų žmonių, apsivilkti karinę uniformą, gyventi kareivinėse, net dirbti čia valytojų.

Jis tvirtino esąs pasirengęs atlikti prievolę civilinėje aplinkoje, tačiau tokios alternatyvos kol kas mūsų šalies įstatymai nenumato. "Kitose Vakarų Europos šalyse ši problema išspręsta, - teigė Andrejus.

- Pavyzdžiui, Vokietijoje siūloma prižiūrėti senukus, neįgalius žmones, invalidus. Aš neatsisakyčiau tokių darbų", - teigė jis.

Aleksandras teigė, kad, pasibaigus bylai jo nenaudai, jis skųsiąs nuosprendį aukštesniajai instancijai, o jei ir čia rezultatas bus tas pats - kreipsis į Europos žmogaus teisių teismą Strasbūre.

Pasak A. Basovičiaus, niekas iš jo pažįstamų Lietuvos Jehovos liudytojų bendrijos narių karinės tarnybos neatliko.

Kaip jiems tai pavyko, jis teigė nežinąs.

Aleksandras į karinį komisariatą kviečiamas nuo 19 metų, tačiau anksčiau jo kandidatūros neprireikdavo.

Jo advokato teigimu, pastaraisiais metais Strasbūro teisme buvo nagrinėjamos kelios panašios bylos, kai karinės tarnybos dėl įsitikinimų negalintiems atlikti jaunuoliams nebuvo suteikta galimybė tarnauti civiliniuose organuose.

Graikijos ir Bulgarijos piliečiai šias bylas prieš savo valstybes laimėjo.