K: Norėčiau sužinoti apie teosofus, pvz. J. Blavatskają, N. Rerichą. Ar Lietuvoje yra teosofų?

Spausdinimo versija

Teosofijos draugija yra įkurta 1875 metais J. Blavatskajos pastangomis. Ji save laikė pranaše, mediume per „Didžiąja baltąją brolija“ kontaktuojančia su viso kosmoso būties esmėmis.

„Didžioji baltoji brolija“, anot J. Blavatskajos, yra dvasiniai žmonijos vedliai, kurie per mediumus nurodo naujos epochos galimybe Žemėje.

Pagrindinis J. Blavatskajos veikalas yra „Slaptoji doktrina“, gerbiama ir šiandien viso pasaulio teosofų ir jų pasekėjų. Rerichai yra XX a. pirmosios puses teosofai, savitai interpretavę kai kurios J. Blavatskajos mokymo aspektus.

Rerichų draugijos veikla buvo žymi tarpukario Lietuvoje, vienas labiausiai paplitusiu „rerichistų“ terminų – Agni Joga. XX a. pradžioje Vokietijoje nuo teosofijos draugijos atskilo vadinamoji antroposofija, kuri daug dėmesio skiria žmogaus ugdymui, pedagogikai (žinomas antroposofų inicijuotas „Valdorfo mokyklų“ sąjūdis).

Po Antrojo pasaulinio karo kilo New Age sąjūdis, kuris savo ištakomis taip pat laiko teosofiją. Šio sąjūdžio adeptai ypatingai pabrėžia Vandenio eros atėjimą, kuris tariamai pakeisiantis buvusios „Žuvų“ eros susiskaldymus ir negandas. New Age vietoje „Didžiosios baltosios brolijos“ dažniausiai vartoja „Pakeltųjų mokytojų“ terminą.

Teosofijai ir iš jos kilusiems sąjūdžiams būdingas ezoterikos, magijos ir okultizmo praktikavimas, griežta institucinio, „pasenusio“ religingumo kritika.

Lietuvoje teosofijos idėjas ypatingu būdu propagavo rašytojas ir filosofas Vydūnas. Šiuo metu mūsų šalyje veikia Vydūno ir Rerichų draugijos, kurios ir atstovauja teosofijos mokymams.

br. Arūnas Peškaitis OFM

 

Komentarai

Nu negali buti.

Lietuvoje veikia Rerichu draugijos???<br />Kur? Ka jie veikia? Koks ju tikslas? Ir kaip ten patekti?

Blavatskaja buvo tik įrankis, priemonė, per kurią Valdovai perteikė žmonijai informaciją. El Morija, Kuthumi, Džval Kulas-tai Žmonijos Mokytojai, kurių iniciatyva ir buvo įsteigta "Teosofijos draugija". <br />Apie Blavatskajos knygą "Slaptoji doktrina", apie angelų nuopolį, apie žmogiškąsias rases, Liuciferį, gėrį ir blogį galima paskaityti <br />http://www.viduje.puikiai.lt/sirius/?p=1043

Draugijos? Atsipeikėkite, tai sektos. "Didžioji baltoji brolija" yra įregistruota , kaip viena iš pasaulinių sektų. Tiesiog reikia pasidomėti ir giliau apie viską paskaityti.

Rerichas - Šambalos kariuomenės vadas. Taip bent jis pats skelbėsi. Iš tikro jis dirbo jaunos sovietų Rusijos žvalgyvai, ir gana sėkmingai. Vadinamasis "Mahatmų laiškas Leninui" - tai jo klastotė. Jis drįso teigti, esą patys Šambalos mahatmos aukština Leniną kaip žmonijos išgelbėtoją ir t. t. Šiaip Rerichas, aišku, talentingas dailininkas ir rašytojas, bet...

Nu negali buti.

Puslapiai