K: Ar parapsichologija ir kiti ezoteriniai dalykai yra sektantiški?

Versija spausdinimui

A: Gal būtų galima taip performuluoti klausimą – ar ezoteriniai dalykai turi religinį atspalvį? Į tai reiktų atsakyti – neabejotinai taip.

Tik tai yra gan savotiškas religingumas. Jis labiau panašus į magiją. Šiandienė ezoterika persisunkusi okultinių praktikų ir pratybų (daugelį jų Jūs minite savo klausime), tos praktikos visuomet pagrįstos tam tikru mokymu ar pseudoreligine sistema – vienos save sieja su hinduismu ar budizmu (Osho, Sai babos judėjimai), kitos – su New Age tipo sąjūdžiais („Gyvenimo meno“, Transcendentinės meditacijos, iš dalies – „Reiki“ judėjimai). Bene pati populiariausia organizacija, platinanti Lietuvoje ezoterinę – okultinę pasaulėžiūrą yra Vilniaus Parapsichologijos akademija.

Okultinės praktikos ir maginė pasaulėjauta vilioja žadamu efektu, sėkmės receptais. Deja, dažnas „okultistas“ savo pratybose naudoja metodus, kurie gali būti žalingi žmogaus psichikai, pažeisti jo dvasinę pusiausvyrą. Tiesiog reiktų žinoti, kad panašių praktikų siūlytojai nėra jokie specialistai ir jų teikiamų „paslaugų“ kokybė yra daugiau nei abejotina, nors akivaizdi žala gali pasimatyti ir ne iš karto.

Arūnas Peškaitis