budizmas

Popiežiškosios tarpreliginio dialogo tarybos laiškas budistams Vesakh šventės proga

Vesakh šventė budistams yra išskirtinė, mat ja prisimenamas budizmo pradininko Budos, gyvenusio VI amžiuje prieš Kristų, gimimas, nušvitimas ir pasitraukimo iš žemiškosios kelionės diena. Priklausomai nuo valstybės ir nuo tradicijų, pasaulio budistai šią šventę mini skirtingomis dienomis. Štai, Japonijoje ji jau minėta 8-ąją balandžio, Šri Lankos budistai Vesakh šventę švęs gegužės 2 dieną, o dar kitos šalys - gegužės 31.

Išsivadavimas pagal Ošo

Donatas Glodenis

Ošo judėjimas – vienas iš daugelio XX a. antrojoje pusėje atsiradusių ir plačiai išplitusių naujųjų religinių judėjimų. Ošo judėjimas, kurį pasaulio mastu sudaro keli šimtai meditacijos grupių, centrų, jungia rytietiškos pasaulėžiūros ir vakarietiškos psichoterapijos elementus ir tokiu būdu siekia pateikti gyvenimo transformacijos technikas žmonėms, pasimetusiems XX a. visuomenių kaitos, kataklizmų verpetuose. Būtent vakarietiškos terapijos ir rytų pasaulėžiūros sinteze Ošo meditacinės-terapinės grupės išsiskiria iš kitų rytų kilmės judėjimų.

raktiniai žodžiai: 

„Baltojo lotoso“ judėjimas: gyvenimas visa apimančioje sistemoje

Donatas Glodenis

Rytų kovos menų klubai Lietuvoje – ne naujiena. Jaunimas mielai renkasi vieną ar kitą šaką: aikido, karatė, kung fu, Tailando boksą ir t.t. Daugelis Rytuose išvystytų kovos menų glaudžiai susiję su religinėmis sistemomis, kurių kontekste ir atsirado. Kai kurie iš jų ir šiandien išlieka šių holistinių, visą gyvenimą apimančių, religinių sistemų dalimi. „Baltojo lotoso“ judėjime religija ir kovos menai labai susiję, o perskyra tarp jų, nors ir galima, bet dirbtinė. Šis judėjimas visų pirma pastebimas jo narių įsteigtuose kovos menų klubuose, tačiau egzistuoja ir kita, dažnai nematoma pusė, kurią norėčiau atskleisti.

Asmeniui, įsitraukusiam į judėjimą, jis reiškia kur kas daugiau, nei tik tai, ką šiandienėje sekuliarizuotoje visuomenėje vadiname fizinio lavinimo ir religijos sritimis. Judėjimo ideologija sekantis žmogus turi visą laiką gyventi pagal „Baltąjį lotosą“, kiekviena jo gyvenimo dalis gali būti perkeista ir integruota į vientisą sistemą.

Judėjimo atšakos ir jo įsteigti 6 Kung fu klubai veikia Vilniuje, Elektrėnuose, Šiauliuose. Ne vienam jaunuoliui šie klubai tėra tik valios ir fizinio lavinimosi priemonė, tačiau pats judėjimas, kaip minėjau, siūlo kur kas daugiau.

Ošo judėjimas: kelias į laisvę?

Donatas Glodenis

Straipsnis atnaujintas 2006-03-22

Ošo judėjimas - vienas iš daugelio dvasinių - terapinių grupių sąjūdžių, atsiradusių po antrojo pasaulinio karo suklestėjus humanistinei psichologijai ir rytų meditacijos praktikoms vakaruose. Ošo judėjimo grupėse jungiamos rytietiškos meditacijos formos ir vakarietiškų psichoterapijų elementai. Judėjimas ir šiandien vertinamas ganėtinai prieštaringai, nors daugelis praktikų, šokiravusių visuomenę judėjimo veiklos pradžioje, šiuo metu jau nebėra judėjimui tiek svarbios.

Puslapiai