BBC apie Sai Babą: Dievas-žmogus, ar šarlatanas?

Versija spausdinimui

Basava Premanandas yra pagrindinis Indijos guru demaskuotojas. Jis yra įsitikinęs, kad šios šalies pagrindinis dvasinis vadovas, Sri Satya Sai Baba, yra šarlatanas, ir jį būtina demaskuoti.

Religija.lt skaitytojui pateikiame jau senokai, 2004 m. birželio 17 d., BBC parengtą straipsnį apie Sai Babą. Nors minimi kaltinimai nėra įrodyti (gali būti, kad Indijos teisėsauga tokiem įrodymam nepasiruošusi), manome, kad minėtas straipsnis, parengtas viena objektyviausių laikomų žiniasklaidos kompanijų, yra aktualus skaitytojui.

 

Daugiau informacijos apie Satya Sai Babą bei jo įkurtą organizaciją galite rasti šioje svetainėje, straipsnyje Satja Sai Babos fenomenas bei NRTIC parengtame lankstinuke apie Sai Babos organizaciją. Straipsnyje minomą BBC dokumentinį filmą galima rasti youtube.com interneto svetainėje.

Sai Babos organizacija yra parengusi atsiliepimą į filme pateiktus kaltinimus (red. past.)

„Sai Baba yra ne kas kita, kaip mafijozas, apgaudinėjantis žmones ir iš to turtėjantis“, teigia Premanandas.

Pagrindinis Indijos guru demaskuotojas Basava Premanandas yra visų stebukladarių rykštė. Jo įkurta organizacija, Indijos racionalistų asociacijų federacija, leidžia mėnesinį leidinį „Indijos skeptikas“. Premanandas yra šio leidinio redaktorius.

Jis įsitikinęs, kad „lengvatikystės, apakinusios jo šalį mitų ir prietarų pagalba“, išsklaidymas yra jo pareiga, ir jis siekia šią lengvatikystę pakeisti „tyro mokslinio supratimo evangelija“.

Su Sai Baba jis kovojo jau nuo 1976 metų. Sai Babai paklūsta milijonai pasekėjų tiek Indijoje, tiek ir svetur. Jo pasekėjai tiki jį esant Avataru, Dievu, įsikūnyjusiu žmogaus formoje.

Tačiau Premanandui šis asmuo yra bet kas, bet tik ne šventasis.

Kaltinimai

Gandai apie Sai Babos seksualiai išnaudotus jaunuolius sklando jau ne vieną dešimtmetį. 1976 m. buvęs Sai Babos pasekėjas, Amerikietis Tal Brooke'as parašė knygą "Nakties avataras: paslėptoji Sai Babos pusė". Joje minimi ir šio guru seksualiniai žygiai. Tačiau griežtai kontroliuojama Sai Babos organizacija į Brooke'o kaltinimus numojo ranka.

Dr. Michaelis Goldsteinas, tarptautinės Sai Baba organizacijos vadovas, pripažino, kad yra girdėjęs gandus, tačiau teigė, kad jais netiki. Jis sakė: "Mano širdis ir mano sąžinė sako man, kad tai neįmanoma".

Tačiau per paskutinius ketverius metus, augant interneto tinklui, Sai Babai metamų kaltinimų padaugėjo lyg jūros bangų.

Buvę pasekėjai, tokie, kaip Alaya Rahmas ir Markas Roche'as, rodyti BBC dokumentiniame filme "Slaptasis svamis", viešai pasakoja vis daugiau detalių apie iš guru patirtą seksualinį išnaudojimą.

Jų patirtys labai panašios, tačiau apima maždaug 30 metų periodą. Abiejų lytinius organus Sai Baba trynė aliejumi.

"Jis pasivedė mane į šalį", sakė Alaya Rahmas, "pasitepė rankas aliejumi, liepė man atsisegti kelnes ir ištrynė aliejumi mano lytinius organus. Aš buvau šokiruotas".

Iki šiol visi kaltinimai Sai Babai buvo pateikti vakariečių. Tačiau Premanandas mano, kad yra ir indų, kurie taip pat teigia buvę seksualiai išnaudoti, tačiau jie biją kalbėti.

Geri ryšiai

Nenuostabu, kad aukos iš Indijos gali bijoti keršto. Sai Babos įtaka Idijos valdžios elitui yra įspūdinga.

Premjerai, prezidentai, teisėjai ir generolai - visi vyksta į ašramą (religinio atsiskyrimo vietą) Puttapartyje, pietų Indijoje, norėdami pagerbti Sai Babą.

Ankstesnysis Indijos premjeras Atalas Vajpayee kartą paskelbė viešą laišką vadindamas atakas Sai Babos adresu "laukinėmis, beatodairiškomis ir išgalvotomis".

Sai Baba taip pat turi gerų ryšių valstybės policijoje. Ankstesnysis policijos vadovas vienu metu buvo Babos asmeninis vairuotojas.

Tačiau tai nesulaiko Premanando, kuris užsispyrusiai persekioja Sai Babą metų metais teismuose, žiniasklaidoje ir keletoje gluminančių, demaskuojančių knygų.

Nenuostabu, kad tokia kampanija sukėlė kai kurių šventojo žmogaus pasekėjų pyktį. Basava Premanandas jau yra patyręs keturis pasikėsinimus nužudyti, nešioja keleto žiaurių sumušimų randus.

1986 m. jis buvo policijos areštuotas už tai, kad žygiavo su 500 savanorių į Puttapartį iš anksto numatytai ir viešai paskelbtai konfrontacijai su Sai Baba.

Vėliau tais pačiais metais jis pateikė ieškinį teismui teigdamas, kad Sai Baba pažeidžia Aukso kontrolės įstatymą tuo, kad tiesiog iš oro gamina auksines apyrankes, tam negavęs Aukso kontrolės administratoriaus leidimo. Kai byla buvo atmesta, jis pateikė apeliaciją teigdamas, kkad dvasinė galia negali būti išimtimi įstatymui.

Įsilaužimai

1993 m. birželį ašramo ramybę sudrumstė siaubingas incidentas. Keturi Sai Babai artimi pasekėjai vyrai įsiveržė į guru apartamentus vėlai vakare, apsiginklavę peiliais. Motyvai iki šiol nėra aiškūs. Kai kurie teigė, kad jie norėjo perspėti guru apie korupciją ašramo vadovų tarpe. Kiti sako, kad jie norėję pagrobti ar net nužudyti Sai Babą.

Juos sulaikė Sai Babos tarnai; kruvinose grumtynėse du tarnai žuvo, o du buvo sunkiai sužeisti.

Sai Babai pavyko pabėgti slaptais laiptais ir paskelbti pavojų. Prieš pat atvykstant policijai keturi jaunuoliai pasitraukė į Sai Babos miegamąjį. Būtent ten, kaip teigia policija, jie nušovė įsibrovėlius, ir tai buvusi savygyna.

Premanandas teigė, kad toks paaiškinimas buvęs tik priedanga, ir kreipėsi į teismą. Jis teigė: "Vyriausybė nutraukė tyrimą, nes vykstant tyrimui gali išaiškėti įvairiausių dalykų, ir ekonominių, ir seksualinių nusikaltimų".

Jis pasipiktino, kad Sai Baba - vienas iš pagrindinių tos nakties liudininkų, net nebuvo apklaustas.

Per kitus trejus metus jis toliau skatino bylos tyrimą, kuri galiausiai buvo atmesta Aukščiausiojo teismo.

Šiandien šis guvus aštuntą dešimtmetį einantis vyras yra kaip visada užsiėmęs, toliau renka informaciją. Premanandas rengiasi naujam mūšiui.

„Tai“, šypteli Premanandas, „bus didžiausia mano gyvenimo kova“.

Pagal BBC pranešimą parengė Donatas Glodenis

raktiniai žodžiai: