Tokijo teismas nusprendė, kad vyriausybė teisėtai ėmėsi stebėti kulto veiklą

Versija spausdinimui

2004 m. spalio 30 d. Tokijo apygardos teismas atmetė Aum Shinrikyo kulto, dabar besivadinančio Aleph, skundą ir konstatavo, kad viešojo saugumo saugojimo tikslais vyriausybė teisėtai, nepažeisdama įstatymų, ėmėsi stebėti kulto veiklą. „Pripažįstama, kad šis kultas gali įvykdyti betiksles masines žmogžudystes, taip pat kelti nerimą tų vietų, kur įsikuria, gyventojams“, teigė teismas.

Viešojo saugumo komisija, kuri ėmėsi šių priemonių kulto atžvilgiu, džiaugėsi sprendimu, ir teigė, kad ir toliau atsargiai stebės Aum Shinrikyo kulto vystymąsi. Kulto atstovai kritikavo sprendimą, tačiau teigė nenorį kelti nerimo visuomenėje. „Teismo sprendimas be abejo klaidingas, nes priimtas manant, kad mes keliame grėsmę visuomenei be jokių įrodymų“, teigė atstovas.

Aum Shinrikio nariai įvykdė ne vieną nusikaltimą, įskaitant ir 1995 m. kovo mėn. sarino dujų ataką Tokijo metro bei prieš kultą kovojusio advokato Tsutsumi Sakamoto, jo žmonos bei vaiko nužudymą 1989. Kulto įkūrėjas, Shoko Asahara, buvo nuteistas mirti šių metų vasarį už šių nusikaltimų suplanavimą, tačiau kreipėsi į aukštesnę instanciją dėl nuosprendžio panaikinimo.

Teismas pripažino, kad 49 m. kulto vadovas Asahara, kurio tikrasis vardas yra Chizuo Matsumoto, įtakojo kulto nuostatas nuo 2003 m. sausio, kuomet komisija nusprendė pratęsti kulto veiklos stebėjimą.

Be to, teismas pastebėjo, kad tomis reformomis, kurias įvedė Aum Shinrikyo tuo metu, greičiausiai siekta atsikratyti komisijos nustatyto stebėjimo, kad dalis narių, kurie buvo įkalinti, išėję iš kalėjimo sugrįžo į kultą, ir kad kulto organizacijai trūksta skaidrumo.

Todėl teismas nusprendė, kad pagal įstatymą numatyti apribojimai, skirti kultui ir jo nariams, yra būtini ir protingi, ir neliečia jų religinės vieklos, tuo paneigdamas kulto teiginį, kad stebėjimas pažeidžia jų religijos laisvę ir todėl yra nekonstitucinis.

Pagal "Mainichi Shimbun" straipsnį parengė Donatas Glodenis

raktiniai žodžiai: