WikiLeaks dokumentai: JAV pasiuntiniai padėjo mormonams visame pasaulyje

Versija spausdinimui

Salt Lake City miestas, JAV. Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus (Latter Day Saints), dažnai vadinama tiesiog mormonų, bažnyčia oficialiai pristatė Kazachstane savo tikėjimo doktrinas Centrinės Azijos valstybės prezidentui, Nursultanui Nazarbayevui, opozicijos dažnai vadinamam korumpuotu ir negailestingu.

Visuotinai pripažįstamas autoritetas Paulas Pieperis, kuris atstovauja mormonų religinę bendruomenę, Kazachstane ir Rusijoje kalbėjo apie tai, kaip bendruomenė remia tradicinės šeimos vertybes, išsilavinimą ir vietinės valdžios autoritetus bei apie šio tikėjimo nusistatymą prieš alkoholį, tabaką ir neteisėtus vaistus.

„Jūs negeriate?“ N. Nazarbayevas įsiterpė. „Yra vietų Rusijoje, kur žmonės gyvena virš 100 metų ir geria lyg žuvys.“

Tuomet akivaizdžiai matėsi P.Pieperio diskomforto jausmas, N.Nazarbayevas nusijuokė ir pridėjo „aš tikiuos, jūs suprantate, kad tai pokštas.“

2009 liepos mėnuo neįprastai pasikeitė, kai buvo viešai paviešintas vienas iš netoli šimto, konfidencialių JAV valstybės departamento pranešimų, kuriame minimi mormonai. Kontraversiškieji WikiLeaks paviešino daugiau nei 270 000 JAV diplomatinių dokumentų. Tarp jų – ir dokumentai, susiję su mormonų bažnyčios veikla 40-yje šalių Afrikoje, Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Vidurio Rytuose ir Azijoje.

Tik vienas dokumentas, susijęs su Libijoje 1986 m. vykdytais teroro aktais, bei dokumentai, kuriuose aptariamos mormonų susirinkimų vietų atakos Venesueloje, vis dar laikomi paslaptyje.

Pranešimuose atsispindi kaip daugumoje pasaulio šalių naujas tikėjimas susiduria su kliūtimis atliekant misijas, apie JAV diplomatų pagalbą šiai bendruomenei akcentuojant žmogaus teises, o ypač religijos laisvę. Dokumentai mini JAV diplomatų pastangas daugybėje šalių peržengti biurokratines kliūtis religijos laisvei, sumažinti mokesčių nelygybę ir politinį antagonizmą, įveikti apie bendruomenę sklandančius gandus.

Remiantis teisės ekspertu iš Brighamo Youngo universiteto (BYU), religijos laisvės sklaida tapo itin svarbia JAV valstybės departamento veiklos sritimi po 1998 m. priimto tarptautinio religijos laisvės įstatymo. Iki tol, problema kartais prarasdavo aktualumą, nes ambasados pareigūnai rūpinosi didesniais žmogaus teisių pažeidimais, tokiais kaip kankinimai ar žmonių vergovė, sakė BYU teisės profesorius Cole Durhamas.

Minėtas religijos laisvės įstatymas, tarp kitų aspektų, įpareigojo JAV diplomatus atkreipti dėmesį į religinės laisvės pažeidimus kitose šalyse ir rengti kasmetinius pranešimus apie religijos laisvės situaciją kitose šalyse.

„Religijos laisvė visada buvo šiek tiek ignoruojama problema,“ C.Durhamas sakė, „tokia besitęsianti situacija virsta tiksinčia bomba".

Daugelyje Wikileaks paviešintų pranešimų mormonai minimi misijų užsienio šalyse kontekste.

JAV ambasados atstovai Gajanoje buvo mobilizuoti 2009 m. rugsėjį, kai policija sulaikė ir išsiuntė 41-ą mormonų misionierių be oficialiai pateiktų kaltinimų iš šios Pietų Amerikos valstybės. Minėti areštai, Wikileaks cituojamų diplomatų teigimu, užklupo netikėtai net Gajanos prezidentą Bharrat Jagdeo.

Konfidencialiai, vienas iš vietos geriausių nusikaltimų tyrėjų, buvo sukrėstas dėl pačios valdžios ketinimų. „Ministas nori, jog jų čia daugiau nebebūtų,“ sakė tyrėjas.

Mormonų pasai buvo konfiskuoti, misionieriai – įskaitant ir vyresniųjų porą –  buvo laikomi kalėjime visą dieną, o policija „sąmoningai nesuteikė tokių būtinų dalykų kaip vanduo, maistas ar tualetinis popierius.“ Teigiama 2009 m. rugsėjo 3 d. pranešime. Nepaisant to, jog mormonai buvo išlaisvinti B.Jagdeo’s  įsakymu, JAV diplomatai šį įvykį pavadino „giliai sukrečiančiu.“

Ambasados atstovai sušaukė aukščiausio lygio susirinkimą, kuriame buvo aptariamos Gajanos valstybės kvotos mormonų misionieriams.

Panašūs JAV diplomatų veiklos modeliai atsispindėjo pranešimuose iš viso pasaulio, kuriuose minimi ne tik mormonai, bet ir evangelikai protestantai, Jehovos liudytojus ir kitų tikėjimų atstovai.

Paprašyta pakomentuoti šią istoriją mormonų bažnyčia pareiškė, kad religijos laisvė yra labai svarbi problema.

„Mes susirūpinę dėl šios laisvės mažėjimo, kaip ir dėl daugelio kitų,“ rašoma pranešime, „ir esame dėkingi už pastangas tų, kurie siekia ją apsaugoti.“

JAV departamento atstovė spaudai Vašingtone atsisakė komentuoti WikiLeaks pranešimų turinį, bet sakė, kad jų prioritetas yra užtikrinti gerovę ir saugumą JAV ekspatriantams nepaisant jų tikėjimo, ir taip pat ginti tarptautines žmogaus teises, į kurias įeina ir teisė praktikuoti norimą religiją.

Santykiuose su užsienio vyriausybėmis, JAV departamento atstovė spaudai Nicole Thompson sakė „mes negalime pakeisti jų įstatymų į palankius Amerikos piliečiams, bet nuolat giname teises, kuriomis tikime ir, kurios yra universalios bei prigimtinės.“

WikiLeaks dokumentai atskleidžia, kad JAV departamento pareigūnai yra gerai susipažinę su mormonų bažnyčios veikla užsienio valstybėse, ši informacija juos pasiekia tiesiogiai iš bažnyčios lyderių ir per vietinius kontaktus.

Viename pranešime, kuriame sprendžiami išskirtinai mormonų reikalai, Šanchajuje siunčiamam diplomatui siūloma rinkti informaciją apie mormonų bendruomenes Šanchajuje, Macau'e, Hong Konge ir Taivane; Šanchajaus mormonų bendruomenės etninę sudėtį, kassavaitinius susitikimus, susitikimų vietų infrastruktūrą ir apsaugą.

2010 m. sausio mėn. pranešime aptariamas mormonų bendruomenės atstovų suartėjimas su vietiniais politiniais lyderiais, kurie vyko Šanchajuje ir kitur.

Kai Slovakija 2006 m. rugsėjį išleido įstatymą, kad tam tikros religijos turi surinkti 20 000 parašų peticiją, norėdamos išsaugoti oficialų jų pripažinimą, mormonų bažnyčios atstovai surengė mėnesį trunkusią akciją, kurios metu 30-ies miestų buvo renkami parašai. Vis dėlto į mormonų nuomonę nebuvo atsižvelgta. 

Anot 2006 m. rugsėjo mėn. 26 d. JAV valstybės departamento pranešimo, Slovakikos policija grasino mormonų parašų rinkėjams baudomis Trnavos mieste  ir galiausiai išvijo juos iš miesto. Zilinos mieste, esančiame Slovakijos šiaurės vakaruose, vienuolės surengė protestus, ragindamos keliautojus nepasirašyti mormonų peticijos.

„Katalikų bažnyčia Slovakijoje,“ pranešime rašoma, „sukėlė problemų mormonų bažnyčios nariams, norintiems pasirašyti peticiją.“

 

Pagal „The Salt Lake Tribune“

Parengė Edgaras Navikauskas

raktiniai žodžiai: