Škotija ketina įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas bažnyčioje bei civilines ceremonijas

Versija spausdinimui

Škotijos vyriausybė siekia įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas bažnyčioje ir civilines ceremonijas, nepaisant energingos ir nuožmios opozicijos iš bažnyčios lyderių.

Įstatymo projektas, kuris leis gėjų ir lesbiečių poroms tuoktis tokiomis pat lygiomis teisėmis kaip ir heteroseksualų poroms, bus paskelbtas vėliau šiais metais ir, kaip tikimasi, bus priimtas kitąmet. Škotijos ministrai turėjo atsilaikyti intensyviam Katalikų bažnyčios spaudimui atmesti pasiūlymą.

Ministro Pirmininko atstovės Nicola Sturgeon teigimu, į teisės aktus bus įtraukti reikšmingi apsaugos punktai ir „sąžinės išlygos“, skirtos bažnyčioms ir atskiriems dvasininkams, kurie prieštarauja gėjų santuokoms religiniais sumetimais. Be to ji teigė, jog nors įstatymui oponavo apie 64% iš 62 tūkstančių dalyvių vykstant vyriausybės konsultacijoms, tai neįtikino jos atmesti ar sušvelninti priemonių tikslui pasiekti.

„Mes tikime, kad šalyje, kurioje siekiama lygybės ir tolerancijos visuomenėje taip kaip mes siekiame Škotijoje, yra teisinga dirbti šia linkme“, - sakė Sturgeon. „Tačiau mes pripažįstame ir gerbiame kai kurių žmonių ir ypatingai bažnyčių išreikštą susirūpinimą. Mes esame įsitikinę, kad ketinami išleisti įstatymai prisidės prie žodžio ir religijos laisvių apsaugos“. Sturgeon teigė, kad įstatymo leidyba turėtų klotis sklandžiai, nes visi partijų lyderiai ir dauguma eilinių parlamento narių parėmė šias priemones.

Romos Katalikų bažnyčia, remiama aukšto rango musulmonų organizacijų ir evangelikų bei presbiterionų bažnyčių, parengė peticiją bei kampaniją prieš šiuos pasiūlymus. Vis dėlto, Sturgeon teigimu, pačioje Škotijos vyriausybėje, naudojant internetines konsultacijas, detalūs atsakymai parodė, kad dauguma pasisakė už gėjų santuoką: 65% - už, 35% - prieš. Kitos viešosios nuomonės apklausos taip pat parodė, jog dauguma balsavusių škotų parėmė tos pačios lyties santuoką, apytiksliai du trečdaliai škotų pasisakė – už. Ji taip pat teigė, jog Vidaus reikalų ministerija Londone yra informavusi Škotijos ministrus, kad bus laiminga galėsianti padaryti pataisą Lygybės Akte, siekiant apsaugoti dvasininkiją ar celebrantus, prieštaraujančius savo organizacijos sprendimui leisti tos pačios lyties asmenų santuokas.

Bažnyčios ir celebrantai, norintys atlikti tos pačios lyties santuokas, turės patvirtinti naujus įgaliojimus įtraukdami savo vardus į viešąjį registrą. Atsižvelgiant į pasiūlymus, pirmosios homoseksualų santuokos turėtų būti surengtos 2015 metais, teigė Sturgeon.

„Tai labai kontraversiška problema ir to negalima išvengti. Abi debatų pusės turi labai stipriai paremtus požiūrius, tad neįmanoma visiškai suderinti šias skirtingas nuomones. Bet, kol mes toliau tęsiame darbą šiuo klausimu, Škotijos vyriausybė ir toliau išlaikys pagarbą skirtingiems požiūriams.“

Tom French, Lygybės Tinklo (Equality Network) koordinatorius, teigė, jog tai verta pasididžiavimo diena Škotijoje. „Homoseksualių asmenų santuoka yra itin susijusi su lygybės ir laisvės vertybėmis“,- sakė jis. „Tai laisvė poroms bei religinėms ir humanistinėms grupėms, kurios nori švęsti tos pačios lyties asmenų santuokas. Bet taip pat lygiai palaikoma ir kitų religinių grupių, pasisakančių prieš šias santuokas, laisvė. Toks būdas yra teisingas tvarkantis su skirtingomis nuomonėmis Škotijoje.“

Pagal „The Guardian“ 2012-06-25 straipsnį parengė Rasa Kraulėdaitė

raktiniai žodžiai: