Beieškant paslaptingojo satanizmo ir jo sekėjų

Versija spausdinimui

Pristatome ką tik Lietuvos knygynuose pasirodžiusią italų teisininko, sociologo Massimo Introvigne knygą apie satanizmą.

Massimo Introvigne knygos apie satanizmą leidimas lietuvių kalba leidžia ir Lietuvos skaitytojui praskleisti paslapties šydą, ilgai slėpusį šį religijos reiškinį. Pirmoji knygos redakcija italų kalba pasirodė dar 1997 m., tačiau leidimui lietuvių kalba pasitelktas kitomis kalbomis kol kas nepublikuotas atnaujintas knygos variantas. Massimo Introvigne yra pasaulyje žinomas religijų tyrinėtojas, o šiais metais Italijoje išleistas jo veikalas I satanisti. Storia, riti e miti del satanizmo (Satanistai. Satanizmo istorija, mitai ir ritualai) yra viena autoritetingiausių studijų satanizmo tematika ir įtvirtina jį kaip šios kontroversiškos religijos žinovą.

Pirmajame leidyklos „Knygius“ išleistos knygos Satanizmas skyriuje autorius pristato satanizmo apibrėžties problemas ir atskiria jį nuo kitų religijos reiškinių, tokių kaip velnio apsėdimas, liaudies magija, okultizmas ir šiuolaikinė neopagonybė, kurioje aptinkame raganų judėjimą Wicca.
Antrasis knygos skyrius skirtas satanizmo istorijos aptarimui. Knygos autorius pirmąsias satanizmo apeigas aptinka Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI (1638-1715) rūmų aplinkoje. Analizuodamas šio reiškinio istoriją autorius atskleidžia jos apipinties legendomis bei mitais priežastis, kurias lėmė informacijos apie tokias grupes ir jų veiklą trūkumas arba informacijos šaltinių nepatikimumas. Čia aptariamas dažnai naujųjų religijų tyrinėtojų pabrėžiamas alternatyvių religijų poreikis susireikšminti pateikiant gausesnius nei įprasta šių grupių narių skaičius. Tokia tendencija – ne išimtis ir tarp satanizmą išpažįstančių bendruomenių. Platesnę diskusiją apie įvairius informacijos apie satanizmą šaltinius autorius pateikia trečiajame knygos skyriuje. Autorius išskiria šešis tokios informacijos šaltinius; tai – žurnalistiniai tyrimai, psichiatrinė literatūra, buvę ir esami satanistų bendruomenių nariai, policijos šaltiniai bei sociologiniai tyrimai. Pastarieji du šaltiniai, autoriaus nuomone, vieni patikimiausių.

Ketvirtajame knygos skyriuje aptariama satanizmo raiškos formos šiuolaikinėje visuomenėje. Autorius teigia, jog egzistuoja satanizmą išpažįstančios jaunimo ir suaugusiųjų bendruomenės. Šios bendruomenės tikėjimo mokymo analizės pagrindu galėtų būti skirstomos į satanistus okultistus ir satanistus racionalistus. Aptardamas šiuos tipus autorius pasitelkia Italijoje, Vakarų Europoje ir JAV veikiančias satanistų bendruomenes.

Penktasis knygos skyrius skirtas išvadoms, kurias seka bibliografinis skirsnis.

Nors Massimo Introvigne knyga „Satanizmas“ ir nėra didelės apimties, knygos pasirodymas Lietuvoje yra svarbus žingsnis šviečiant visuomenę religijos srityje. Knygos pasirodymą idėjiškai parėmė ir ne vienerius metus šioje srityje dirbantis Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centras. Taip tikimės sumažinti visuomenėje kylančias įtampas dėl nepažįstamųjų satanistų spėjamos egzistencijos.

Massimo Introvigne. Satanizmas.
Vilnius: Knygius, 2010. ISBN 978-609-95140-3-1. pp. 62.

Knygą apžvelgė Milda Ališauskienė

raktiniai žodžiai: