Anglikonai nesutaria, ar nuo 2009 m. moterims bus suteikiami vyskupų šventimai

Versija spausdinimui

Antradienį pasklidus pirmosioms žinioms apie Anglikonų Bažnyčioje kilusią diskusiją dėl moterų įšventinimo į dvasininkų luomą, iškart buvo surengta spaudos konferencija, kurioje šios Bažnyčios atstovai pristatė visą darbo grupės parengtą projektą. Projekte svarstomos įvairios galimybės, galinčios išvesti Anglikonų Bažnyčią iš susidariusios kritiškos ir prieštaringų vertinimų kupinos padėties.

Šiandien Didžiosios Britanijos dienraštis „The Guardian“ skaitytojus informuoja, kad jau 2009 metais pirmoji moteris Anglikonų Bažnyčioje gali būti ordinuota vyskupe.

Trejus metus dirbusiai darbo grupei vadovavo Ročesterio vyskupas Michael Nazir-Ali (Maiklas Nazir-Alis). Ši darbo grupė apibendrino daugelį Anglikonų Bažnyčioje vykusių svarstymų, ar reikėtų ir toliau laikytis pasirinktos krypties –šventinti moteris į dvasininkų luomą ir suteikti joms vyskupystės šventimus.

Šiuos svarstymus konservatyvesni Anglikonų Bažnyčios atstovai iškart paskelbė prieštaraujančius Evangelijai, tačiau juos pasveikino moteriškoji Bažnyčios dalis, siekusi tokių pokyčių.

Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje vyskupas M. Nazir-Ali teigė: „Mes siekėme parodyti, kad šią situaciją galima spręsti, jei nenorima paprasčiausiai išsaugoti status quo. Jei Bažnyčia, atidžiai apsvarsčiusi, nuspręs šventinti moteris į vyskupes, mes manome, kad tai yra visiškai įmanoma, pasitelkiant visų pusių gerą valią ir išsaugant Bažnyčios vienybę“.

Ir nors 289 puslapiuose išdėstyta ataskaita nepateikia jokių pasiūlymų, čia yra apibendrinamos pačios įvairiausios nuomonės. Apžvelgiami siūlymai išsaugoti dabartinę padėtį, taip pat norai šventinti moteris į visus dvasininkų luomus, net ir į vyskupus, bei siūlymas sukurti atskirą bažnytinę provinciją, kurioje dvasininkai galėtų būti tik vyrai.

Darbo grupę, pateikusią šią ataskaitą, sudarė 5 moterys ir 6 vyrai, o jai vadovavo vyskupas M. Nazir-Ali, pirmasis įšventinęs moterį į dvasininkų luomą ir neslepiantis savo palankumo moterų vyskupystės idėjai.

Ataskaitoje numatomos teigiamos ir neigiamos kiekvieno pasirinkimo pasekmės ir pabrėžiama, kad dabartinė padėtis tampa nepakenčiama, nes įtampa tarp skirtingų požiūrių nuolat auga.

Vyskupo teigimu, „tampa aišku, kad esmine Vakarų visuomenės ašimi ir ateityje bus rūpestis dėl lygių galimybių suteikimo abiem lytims. Tai reiškia, kad Bažnyčios pozicija gali tapti vis labiau izoliuota ir anachronistinė, tad kils vis didesnis spaudimas Bažnyčiai peržvelgti savo sprendimus. Anglijos Bažnyčia nesugebės efektyviai vykdyti Evangelijos priesakų, jei visuomenei Bažnyčios lyčių politika bus nepriimtina“.

Tačiau kelias moterų vyskupystei nėra toks jau tiesus. Ataskaita bus svarstoma Bažnyčios visuotiniame sinode kitų metų vasario mėnesį, tačiau jau dabar spėjama, kad sprendimas bus atidėtas bent jau iki kito visuotinio sinodo, vyksiančio dar po pusmečio, 2005 metų liepos mėnesį.

Tačiau po visuotinio sprendimo savo pozicijas dar turės pareikšti 44 vyskupijų sinodai, ir tik tuomet visuotinis sinodas galės priimti galutinį sprendimą. Kad toks sprendimas būtų patvirtintas, už jį turi balsuoti du trečdaliai visuotinio sinodo, kurį sudaro vyskupai, dvasininkai ir pasauliečiai, narių. Galiausia tokiam sprendimui turės pritarti ir Didžiosios Britanijos parlamentas.

Visas procesas mažų mažiausiai užtruks apie ketverius metus, tad anglikonų moterys tapti vyskupėmis gali tikėtis tik 2009 metais.

Šiuo metu moterys sudaro beveik ketvirtadalį visų Anglikonų Bažnyčios dvasininkų, tačiau per pastaruosius metus nepaprastai padidėjo vyrų, besiruošiančių tapti dvasininkais, skaičius.

Konservatyvusis Bažnyčios flangas nesiruošia užleisti savo pozicijos: „Naujasis Testamentas aiškiai moko, kad bažnyčioms vadovauti turi vyrai. Ir tai nereiškia išankstinio nusistatymo ar nelygybės. Tai tiesiog paprasčiausio fakto, kad Dievas vyrą ir moterį sukūrė skirtingus ir suteikė jiems skirtingus talentus bei vaidmenis, išraiška“.

Bernardinai.lt

raktiniai žodžiai: