Uzbekijos prezidentas paskelbė amnestiją nuteistiesiems religijos motyvais

Versija spausdinimui

Antradienis, gruodžio 2 d. (Vilnius). Kaip informuoja "Reuters"- BNS naujienų agentūra praneša, kad Uzbekijos prezidentas Islamas Karimovas pasirašė įsaką paskelbti dar vieną amnestiją, kuri gali būti taikoma ir nuteistiesiems religiniais motyvais, "tvirtai stojusiais į pasitaisymo kelią", sakoma įsake, paskelbtame antradienį (12.02) oficialioje spaudoje.

Įsake dėl amnestijos, skirtos Konstitucijos 11-osioms metinėms, nenurodoma, kiek kalinių išeis į laisvę. Iš teisėsaugos, teismo ir penitenciarinės sistemos institucijų atstovų komentarų dėl to kol kas negauta.

Naujausi duomenys, kiek šalyje yra kalinių, kol kas nepaskelbti. Prieš metus per pastarąją amnestiją 36 kolonijose ir kalėjimuose buvo laikoma apie 40 tūkst. kalinių.

Tarptautinės teisių gynimo organizacijos "Human Rights Watch" vertinimais, šiuo metu Uzbekijos kalėjimuose laikomi maždaug 6 tūkst. žmonių, kurių veiklą teisingumo institucijos kvalifikavo kaip pasikėsinimą į konstitucinę santvarką dalyvaujant radikaliose religinėse grupėse.

Įsakas numato paleisti į laisvę asmenis, "tvirtai stojusius į pasitaisymo kelią", pirmą kartą nuteistus iki 10 metų už dalyvavimą ekstremistinių religinių organizacijų veikloje, esant jų sudėtyje padarytus nusikaltimus, nukreiptus prieš konstitucinę santvarką ir visuomenės saugumą.

Oficialiais duomenimis, nuo ankstesnės amnestijos 2002 metų gruodį iki 2003 metų kovo iš kalėjimo pirma laiko paleisti 4 092 kaliniai, iš kurių 9 331 - nuteisti religiniais motyvais. Dar 19 114 kalinių buvo sutrumpintas bausmės atlikimo laikas.

Vakarai ir tarptautinės teisių gynimo organizacijos kaltina Taškentą ir tarptautines teisių gynimo organizacijas pernelyg persekiojant tikinčiuosius, o JT specialusis pranešėjas prieš kankinimus, apsilankęs kalėjimuose ir tardymo izoliatoriuose, 2002 metų gruodį pareiškė, kad šiose vietose kankinimai yra "sistemingo pobūdžio".

Uzbekijos valdžia pripažįsta kai kuriuos kankinimų faktus, bet neigia, kad jie sistemingi.

Pagal "Reuters"- BNS informaciją