Kviečiame pasižiūrėti diskusiją dėl valstybės pripažinimo Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“, kuri įvyko 2021 m. gruodžio 10 d. nacionaliniame žmogaus teisių forume.
Senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ prašymas suteikti valstybės pripažinimo statusą sukėlė viešas diskusijas apie religijos laisvės užtikrinimą Lietuvoje, o taip pat paskatino permąstyti valstybės ir religijos santykius. Poros metų trukmės viešas diskusijas vainikavo Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimas, kuris buvo palankus „Romuvos“ bendrijai, pripažindamas, kad buvo apribota religijos laisvė bei iškėlė daug klausimų apie esamą religijos ir valstybės santykį, kitų religinių bendruomenių dalyvavimą jame.
Kokias problemas, susijusias su religijos laisvės užtikrinimu, EŽTT įžvelgė valstybės institucijų veiksmuose „Romuvos“ atžvilgiu? Kaip ateityje galima būtų užtikrinti, kad šios problemos nepasikartotų? Kaip religijos ir valstybės santykį galėtų ir turėtų keisti minėtas EŽTT sprendimas dėl „Romuvos“? Ar, ir kaip, EŽTT sprendimas dėl „Romuvos“ galėtų keisti santykius tarp religinių bendruomenių Lietuvoje? Kuo EŽTT sprendimas svarbus kitoms religinėms bendrijoms, kurios sieks valstybės priepažinimo Lietuvoje? Ko jos galėtų ir turėtų tikėtis iš valstybės institucijų po minėto EŽTT sprendimo? Šiuos ir kitus klausimus diskusijoje aptarė jos dalyviai.
Dalyviai: Inija Trinkūnienė, senovės baltų religinės bendrijos „Romuva“ krivė; Arūnas Valinskas, Seimo narys, LRS Žmogaus teisių komiteto narys; Karolina Bubnytė-Širmienė, LRV atstovė prie EŽTT; Prof. dr. Milda Ališauskienė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė; Doc. dr. Ingrida Danėlienė, Mykolo Romerio universiteto docentė.
Moderavo: Rasa Tapinienė.